Strona główna > Oświetlenie domu > Wykończenie wnętrz - oświetlenie

Wykańczanie wnętrz to już ostatni etap prac remontowych, który jednak wymaga szczególnego przyłożenia. Trzeba będzie wtedy podjąć bardzo wiele ważnych decyzji, które mogą decydować o tym, czy uda się przygotować udane wnętrze. Cześć z nich może być trudna do podjęcia. Przede wszystkim w momencie, gdy będą gołe ściany, nie będzie jeszcze mebli to będzie trudno zdecydować jakie oświetlenie w takich pomieszczeniach sprawdzać się będzie w praktyce najlepiej. Oświetlenie sufitowe to podstawa. Na pewno w większości pomieszczeń, jeśli nie mamy innych pomysłów to takim podstawowym elementem będzie oświetlenie górne, dlatego będzie trzeba się na nie przygotować.

Poza tym będzie można także zrealizować światła boczne kinkietowe oraz pewne ukryte w podwieszanym suficie czy w zabudowach gipsowych. Oświetlenie górne musi się znaleźć w takim miejscu, gdzie potem nie będzie niebezpieczeństwa, że przez meble czy inne elementy wyposażenia takie światło będzie wyglądało źle. W salonie, który prawdopodobnie będzie największym pomieszczeniem warto postawić na kilka różnych źródeł światła.

Oświetlenie łazienki i kuchni – kilka źródeł, czy jedno główne? W kuchni najwięcej czasu spędza się będzie przy kuchennym blacie i będziemy wtedy tyłem do oświetlenia górnego. Dlatego warto sobie zaplanować jakieś dodatkowe źródło światła, które będzie nam padało bezpośrednio na blat. Będzie ono dobrze umieszczone pod szafkami albo w podwieszanym suficie. Najlepiej będzie także, gdy jakiś punkt świetlny będzie się znajdował tuż nad stołem, tak że będzie on gwarantował oświetlenie w odpowiedni sposób całej przestrzeni stołu. Może to być pojedyncze światło albo tez kilka punktów.

Jak odpowiednio oświetlić lustro? Przy lustrze będziemy się stylizować, dlatego na pewno będzie dobrze oświetlić takie miejsce w odpowiedni sposób. Najczęściej będziemy przy lustrze znajdować się tyłem do światła górnego i to jest tutaj najbardziej kłopotliwe. Dlatego tuż obok stosować warto punktowe halogeny i to najlepiej w nieco większej ilości, tak by rzeczywiście były w stanie dawać tyle światła ile będzie potrzebne. Musimy także zadbać o to, by przy takim lustrze światło miało miejsce do tego, by się dobrze rozchodzić. To ważna sprawa, ponieważ od tego będzie zależeć czy całe otoczenie zostanie dobrze oświetlone a na tym musi nam zależeć.