Strona główna > Lampy sufitowe > Lampy sufitowe

Lampy sufitowe

Jako żyrandole określa się takie oprawy, które wykorzystuje się do górnego oświetlenia. Zawieszone są najczęściej na środku pomieszczenia blisko sufitu. Klasyczne żyrandole mają klosz, który zwieńcza długie ramię. Najlepiej więc takie żyrandole prezentują się w wysokich wnętrzach. Będzie można tam montować kilka źródeł światła. Gdy klosze kierowane są w dół to strumień światła najlepiej działa w obrębie takiego klosza. Oczywiście dodatkowo do wnętrza będzie się dostawało światło rozproszone. Gdy klosze idą na sufit to zyskamy światło, które będzie mniej rozproszone i raczej odbijające się od sufitu. Swoje formy estetyczne oczywiście w przypadku żyrandoli się zmieniają, ale tak naprawdę nadal dużym zainteresowaniem cieszą się te najbardziej klasyczne, proste formy. Poza nimi rozwijają się doskonale nowoczesne rozwiązania, w których bardzo bogata jest przygotowywana stylistyka tak samo jak i same żyrandole ich kształt czy kolor.

Chętnie stosuje się wieloramienne żyrandole, które natomiast raczej nawiązują do klasyki. Niektóre oprawy wykonywane są jedynie ze szkła bez stosowania tam innych elementów zdobiących. Można się spotkać z elementami żyrandoli, które mają w pewnej mierze imitować kryształ. Aby przyciągnąć wzrok rzeczywiście producenci starają się mocno zmieniać swoje żyrandole i wprowadzają wiele innowacyjnych rozwiązań, które mają sprawić, że oprawy naprawdę będą wyjątkowe. Można powiedzieć, że jeśli chodzi o konkurencję dla żyrandoli to będą to obecnie plafoniery, które umieszczane są pod sufitem i przepuszczają światło przez klosz. Mogą one być zamknięte całkowicie albo częściowo.

Nowoczesne żyrandole Światło z nich ma charakter rozproszony i nie będzie dawało głębokich cieni. Niektóre montuje się w ten sposób, że składają się z kilku źródeł światła. Dostępne mamy plafoniery, które mają kilka źródeł światła i jednocześnie możliwość ich kierunkowania przez specjalnie przygotowane ruchome elementy, co jak się wydaje dobrze się sprawdza i raczej jest pozytywnie oceniane przez kupujących. Plafoniery są jednak odbierane jako neutralne, co do wystroju wnętrz. nie ingerują one we wnętrza. Nie będzie się z ich strony pojawiać wartość dodana, ale nie będzie to także żaden element, który może burzyć przygotowywaną we wnętrzach estetykę, dlatego można raczej powiedzieć, że będzie rozwiązaniem udanym. najważniejsze w tym przypadku będzie oczywiście to, by takie źródło światła było w stanie skutecznie spełniać praktyczne zadania.